
Petak, 19. jul 2024. godine biće upamćen kao dan kada se desio jedan od najrasprostranjenijih krahova IT sistema u ovom veku. Krivac – kompanija „Kraudstrajk“!
Mnoge avio-kompanije i aerodromi, vozovi, banke i pojedine medijske kuće širom sveta bili su prinuđeni da obustave rad zbog potpune paralize kompjuterskog sistema.
Otkazano je više od 1.300 letova širom sveta, što je izazvalo velike gužve na aerodromima.
Kompanija za sajber bezbednost „Kraudstrajk“ potvrdila je da je njeno ažuriranje softvera izazvalo privremeni kvar mnogih servera koji koriste „Vindouz“, odnosno takozvani „Plavi ekran smrti“.
„Ovo je najveći IT krah svih vremena“, rekao je američki milijarder Ilon Mask, vlasnik više tehnoloških kompanija, između ostalih i društvene mreže „Iks“.
Šta je Plavi ekran smrti (Blue Screen of Death – BSOD)?
Plavi ekran smrti je izuzetno dramatičan način da računar kaže – došlo je do neke greške sa kojom ne znam šta da radim. Kao kada automobilu instant nestane goriva ili se pregreje.
Ekran postane plav, iskoče neke čudne poruke o greški, nejasne većini ljudi.
Plavi ekran smrti je karakteristično plav samo na operativnom sistemu „Vindouz“, ali se izraz BSOD koristi i na drugim uređajima, kada se sve samo prekine i izbaci grešku.
BSOD može da se desi zbog fizičke neispravnosti, greške u programu ili nekompatibilnog ažuriranja softvera.
Iako izgleda strašno, BSOD je način na koji računar štiti sebe od dodatne štete tako što odmah sve zaustavi.
Ako vama iskoči Plavi ekran smrti, najčešće će pomoći da ugasite uređaj, malo sačekate i uključite ga ponovo.
Radnici „Klaudstrajka“ dali su konkretniji savet – jedan fajl mora se ručno ukloniti sa računara.
Izvor: www.bbc.com